Senseca AX 115-M3-01B-300-L01-P-M12 Sonda Pt100 ad immersione, impugnatura grande
COD: AX115-M3-01B-300-L01-P-M12Brand: Senseca
Scheda tecnica
AX 115-M3-01B-300-L01-P-M12 – Sonda a immersione Pt100, maniglia grande
Lunghezza sonda: 300 mm
Cavo e lunghezza: 1 m di cavo in PVC, -20 … +105 °C
Campo di misura: -50 … +250 °C
Le sonde sono progettate per l’uso in gas, liquidi e materiali morbidi.
Output: Pt100 4-wire
Connection: M12 4-pole male A-coded or loose ends
Dimensions: Stem: Ø3 mm, L=150/300 mm (other lengths on request)
Cable: Ø4 mm, L=1, 2 or 5 m
Weight: 110 g approx. with 2 m cable
Sensor: AX 111 – Pt100 (thin film)
AX 115 – Pt100 (wire wound)
Measuring range: AX 111 -50…+250 °C
AX 111 mineral insulated -200…+600 °C
AX 115 mineral insulated class 1/10 DIN B -50…+250 °C
AX 115 mineral insulated class A -100…+450 °C
Accuracy: Class B, Class A, Class AA
Class 1/10 DIN B
Materials: Stem: AISI 316
Handle: Polyamide (PA6-GF30)
Cable: PVC (permanently up to +80 °C / short-term approx. 2 hours per application up to +105 °C)
Protection degree: IP67
Applications: Immersion, insertion
Response time: Ø 3 mm: water 0.4 m/s < 2 s, air 2 m/s approx. 40 s
Ø 3 mm mineral insulated water 0.4 m/s < 5 s
Connection: M12 connector, 4-pin (eg. PRO 11X)
Probe length: 300 mm
Cable and length: 1 m PVC cable, -20 ... +105 °C
Measuring range: -50 ... +250 °C
Variant: 4-wire, mineral insulated, wire wound sensor
Accuracy: 1/10 DIN cl. B wire wound (valid range -50...+100°C)
Diameter probe tube: Ø3 mm